Janez (Jan) Nepomuk


generalni vikar, mučenec
umrl: 20. marca 1393 v Pragi, Češka
goduje: 16. maja
zavetnik Češke; duhovnikov in spovednikov; mostov; ladjarjev; splavarjev; mlinarjev; proti obrekovanju; za molčečnost; spovednih skrivnosti; proti vodnim nevarnostim; drugi zavetnik jezuitskega reda (od leta 1730); habsburške hiše

Veliko je mostov in dežel, kjer sta kip ali slika sv. Janeza Nepomuka našla svoje mesto. Mučenec, ki je l. 1393 v Pragi doživel smrt v Vltavi, je najbolj znani svetnik mostov, v srednjeevropskem prostoru spada med najbolj češčene svetnike na splošno.

Je tudi zavetnik spovednikov, ker so ga po legendi umorili zaradi njegove nepopustljivosti glede spovedne molčečnosti.

Življenje in smrt:
Rodil se je okoli l. 1350 kot sodnikov sin v Pomuku v bližini Plzna. Po dobri izobrazbi v nekem cisterijanskem samostanu je študiral na praški univerzi, ki jo je nekaj let prej, l. 1348, ustanovil cesar Karel IV. Janez je tam pridobil doktorat iz teologije, v Padovi pa še doktorat iz kanonskega prava.

Deset let je bil notar v nadškofijski sodni pisarni, l. 1380 je prejel mašniško posvečenje in postal župnik v cerkvi sv. Gala v praškem Novem mestu, kjer je posebej skrbel za nemške trgovce. Leta 1389 ga je nadškof Jan Jenštejn imenoval za generalnega vikarja praške nadškofije. Janez Nepomuk je bil kar naprej vpleten v zagrizene prepire med kraljem Venčeslavom IV. in nadškofom Jenštejnom.

20. januarja 1393 je kralj prijel Janeza Nepomuka. Dal ga je grozovito mučiti. V svojem besu se je nazadnje popolnoma spozabil in sam vzel v roke smolnato baklo ter z njo zažgal Janeza Nepomuka. Potem so pogumnega duhovnika vlekli po praških ulicah in ga zvezanih nog in rog vrgli v Vlatavo. Ni popolnoma jasno, zakaj ga je dal kralj umoriti. Okoli duhovnikove smrti pa se je spletla legenda, ki spada med najbolj znane nasploh.

Rdeča marmorna plošča ob praškem Karlovem mostu še danes kaže, kje so Janeza Nepomuka vrgli v Vltavo. Njegov grob v praški stolnici sv. Vida je postal cilj mnogih vernikov. Ko so ga leta 1719 odprli, so našli jezik Janeza Nepomuka popolnoma nestrohnjen.




Nazaj Na vrh Naprej