ČRNUŠKE KAPELICE


Kapelice so zelo razširjene po vsej Sloveniji. Brez pretiravanja bi lahko trdili, da je ni vasi ali zaselka, ki ne bi premogla vsaj enega teh kulturno-zgodovinskih spomenikov slovenstva. Tudi v našem kraju, na Črnučah, jih je kar nekaj. Zato smo se odločili, da poizvemo in vam predstavimo čim več o času in namenu njihove postavitve in o umetnostnem slogu, v katerem so zgrajene. Skušali smo opisati, v kakšnem stanju so danes, sicer pa vas lepo vabimo, da si jih kdaj tudi sami ogledate in morda začutite vsaj kanček tistega, kar so naši predniki čutili, ko so se odločili, da jih zgradijo.

Naš namen je, da vam predstavimo starejše kapelice, ki jih je moč najti na širšem območju Črnuč.

Zakaj ljudje postavljajo kapelice?

Na splošno iz dveh razlogov: prvo skupino predstavljajo kapelice s postajami križevega pota. To pomeni, da se na takem območju nahaja 14 oz. 15 kapelic. Že zaradi števila črnuških kapelic, lahko trdimo, da te ne spadajo v to skupino. Drugo skupino pa predstavljajo zaobljubne kapelice, s tujko jih imenujemo votivne. Postavljali so jih ljudje, ki so se zaobljubili, da jih zgradijo v zahvalo za premagano težko preizkušnjo.

V tej predstavitvi je o vsaki kapelici napisano nekaj o njeni lokaciji, zgodovini, sledi opis umetnostno-zgodovinske vrednosti in ocena trenutnega stanja kapelice, fotografija kapelice v maju 1997 in kjer je le mogoče tudi kakšna starejša fotografija.

Pri zbiranju podatkov smo žal prišli do ugotovitve, da le redki še kaj vedo povedati o kapelici, ki jo že vrsto let oskrbujejo. Zato prosimo vse, ki morda razpolagate s kakšnimi dodatnimi oz. drugačnimi podatki, kakor nam jih je uspelo zbrati, da nam to sporočite.



Nazaj Na vrh Naprej